FAQ – Nejčastější otázky a odpovědi

Shrnul jsem pro vás ty nejdůležitější otázky a odpovědi (FAQ), co se týče focení se mnou. Pokud zde svoji odpověď nenajdete, neváhejte se mi ozvat přímo přes kontakt.

Nevěsta a ženich ve fotokoutku. Green Gondola, Plzeň. Svatební fotograf Tony Danilov.

Svatební focení

Uvidíme se před svatbou?

Moc rád bych! Osobní schůzka je skvělá příležitost jak se lépe poznat a hlavně jak probrat všechny podrobnosti ohledně vašeho svatebního dne. Já i vy tak získáme plastičtější představu o tom, jak celý den bude probíhat, na které části se mám při focení zaměřit a případně vám pomohu vylepšit váš program. Domluvíme se i na focení párových fotografií s ohledem na harmonogram a tak, aby jste mohli strávit váš velký den se svatebními hosty co nejvíce.

Kde působíš a kam všude si tě můžeme objednat?

Momentálně žiju v Praze. Často se pohybuji v okolí Žamberka ve východních Čechách, kde jsem vyrůstal. Objednat si mě můžete ale po celé ČR – cestovné je již v ceně. Fotil jsem například ale i svatbu na Slovensku.

Jaké máš zkušenosti se svatbami?

Mnoha svateb jsem se účastnil, spoustu jich fotil, několik jich pomáhal organizovat a jednu prožil v roli ženicha.

Řekněme, že kromě focení vám dokážu poradit i s běžnými otázkami ohledně hladšího průběhu vašeho velkého dne.

Z fotografického hlediska využívám všech svých zkušeností (nejen z žánru svatební fotografie) k tomu, abych byl lépe připravený na (ne)čekané záběry.

Kdy během dne je ideální fotit párové fotografie?

Nejkrásnější fotografie vznikají během zlaté hodinky. Nás se bude týkat především ta během západu slunce. Kdy v průběhu roku přesně začíná a končí naleznete na rozpisu východů a západů slunce. Při plánování harmogramu je dobré tento čas brát v potaz. Fotit se dá samozřejmě i kdykoliv jindy, ale výsledky v průběhu zlaté hodinky bývají často nejlepší.

Jaký je ideální časový rozsah, na který si tě objednat na svatbu?

Miluju příběhy! A obzlášť takové, které mohu zachytit od samého začátku až do konce. Svatební fotografie působí ucelenějším dojmem, když jsou zachyceny ranní přípravy, celý průběh den i závěrečná večerní párty.

Kdy a jak dostaneme fotky?

Fotografie ode mě obdržíte v online galerii. Obvyklý čas zpracování všech fotografií je 4 týdny v závislosti na momentální vytíženosti. První fotografie ze svatby zasílám do 48 hodin.

Kolik fotek dostaneme?

To závisí na zakoupeném balíčku. V každém z nich je garantované určité minimální množství (100, 300 nebo 500). Fotografie vybírám tak, aby dokázaly dohromady vyprávět celý svatební příběh a aby na nich byly dostatečně zachyceny všechny důležité události a emoce vašeho velkého dne.

Co když onemocníš nebo ze závažných důvodů nebudeš moci fotit?

Ještě se mi to nestalo a udělám vše, aby tomu tak zůstalo. Ale kdyby náhodou – mám to podchycené! Ve svém okolí mám spoustu kolegů-fotografů, kteří by mě byli ochotni případě nečekané události zastoupit. Můžete tedy být v klidu.

Kdy je nejlepší si rezerovat termín?

Čím dříve, tím lépe! Fotil jsem svatby, které jsem domlouval měsíc předem, ale i takové, kdy jsem měl termín v kalendáři rok dopředu. Čím později se ozvete, tím je větší šance, že už bude termín zabraný. Není nic jednoduššího, než mi napsat zprávu a zjistit, jestli jsem ještě k dispozici.

Proč si máme vybrat právě tebe?

Ve zkratce: Jsem spolehlivý, mám dobré reference, focení se mnou probíhá v pohodové atmosféře, první fotky dostanete do 48 hodin a dokonce je se mnou občas i legrace! Mrkněte i na další důvody, proč si vybrat právě mě.

Jakým stylem fotíš?

Především reportážním stylem. Tedy tak, že zachycuji momentky a přirozené emoce. Pózované fotografie samozřejmě zvládám také, ale i v nich se vás pokusím rozpohybovat a dostat do snímku trochu dynamiky a spotánnosti.

Jak se máme připravit na svatební focení?

To máte jednoduché: Stačí jen být a být krásný! O zbytek se už postarám já. Pokud nám někdo z vašich blízkých či kamarádů nabídne asistovat u focení (upravit vlečku, podržet stativ), bude to více než skvělé!

Retušuješ svatební fotografie?

Ano i ne. Na většině svatebních fotografiích provádím především základní úpravy jasu a barev. Jsou případy, kdy odstraňuju/retušuju rušivé prvky v pozadí, případně nějaký výrazný pupínek, který by na fotografii být neměl. Spíše se ale jedná o jednotlivé snímky, kde by to mohlo narušovat celkový dojem.

Pokud byste si přáli retušované fotografie, můžeme se domluvit na individuálním nacenění.

Jak přesně probíhá placení?

Musím třikrát zaťukat, ale zatím jsem měl velké štěstí na dobré lidi. Placení probíhá formou vystavení faktury s QR po předání fotografií a vaší spokojenosti s nimi.

Proč to stojí tolik peněz?

Tato otázka by vydala na celý blogový článek. V dnešní době se dají sehnat opravdu levní fotografové, ale častokrát je to na úkor kvality fotografií či (ne)spolehlivosti. A taky nespokojenosti nevěsty i všech ostatních.

Velmi ve zkratce: Focení svatby je obrovská zodpovědnost. Mít připravenou techniku, být na správných místech ve správný čas. A hlavně – mít jediný pokus. 

Přistupuji k focení zodpovědně, vše nosím na svatby dvakrát – tedy například i dva fotoaparáty. Dále potřebuji kvalitní objektivy, výkonný notebook, paměťové karty, externí disky na zálohování fotografií, akumulátory, blesk a mnoho dalšího vybavení. Platím si programy na úpravu fotografií, cloudové uložiště a hosting webu.

Vzdělávání se, doprava, reklama, odvody a daně. A další spousta položek, které se postupně nasčítají. Když si vypočtu konečnou hodinou sazbu, opravdu to nejsou závratné částky – spíše právě naopak.

A v neposlední řadě jsou v ceně zahrnuty i zkušenosti – ať už při samotném focení, nebo během úprav fotografií.

Ceny balíčků svatebního focení všechny výše zmíněné (a mnohé další) okolnosti odraží.

Tykání nebo vykání?

Pokud s tím budete souhlasit, preferoval bych tykání. Lépe nám to pomůže být na stejné vlně a pozitivně se to projeví na výsledných fotkách.

Chceme darovat naše svatební fotografie jako dárek svým blízkým. Nabízíš něco takového?

Určitě! Takový dárek je vždy dobrý nápad. Nabízím fotografie malých i velký formátů, plátna, fotoknihy a mnoho dalšího. Některé jsou součástí svatebních balíčků. Můžete mrknout třeba na kvalitnifotky.cz, u kterých rád tisknu. Nabízí spoustu zajímavých nápadů na realizaci.

Umíš zařídit počasí?

Bohužel ne, to dělá jiná firma. Je to jediná věc, kterou nemám podchycenou na svatbách 🙂

Na druhou stranu, svatební fotografie v dešti mají také své kouzlo a originalitu!

Neumíme pózovat. Můžeme se i tak od tebe nechat vyfotit?

Rozhodně můžete! Fotím dokonce i nefotogenické či nemotorné lidi tak, aby vypadali na fotkách krásně! Obecně se snažím nikoho nedostávat do krkolomných póz a soustředím se spíš na momentky a přirozené emoce.

Určitě se nemáte čeho bát. Moje hlavní prioritou je, abyste si focení užili.

Ještě nemáme vyřešené všechny dodavatele, neznáš nějakou vizážistku / floristku / svatební koordinátorku / catering aj.?

Shodou okolní ano! Napište mi a já zkusím nahodit svoje sítě. 

Děláš i video?

Nedělám, ale znám lidi, kteří ho umí. Stačí mi napsat a já vám rád dám doporučení.

A co fotokoutek? Umíš?

Neumím. Ale znám lidi, co umí. Napište mi a určitě se domluvíme.

Poskytuješ neupravené fotografie?

Bohužel ne.

Fotografuji do „digitálního negativu“ ve formátu RAW a tak každou fotografii, kterou vypustím do světa, musím nejdříve „vyvolat“. To znamená aplikovat alespoň minimální úpravy na snímek tak, aby byl výsledek koukatelný.

Je to vizitka mé práce a z toho důvodu neposkytuji nezpracované soubory.

Ale nebojte. Úpravám snímků věnuji velkou pozornost a vždy pečlivě vybírám ty nejlepší fotografie tak, aby vám to na nich slušelo!

Portrétní fotografie Praha. Ženský portrét. Profesionální fotograf Tony Danilov.

Portrétní a rodinné focení

Co si máme vzít na sebe?

Především něco, v čem se cítíte dobře. Nic s velkými logy, jemným pruhovaným vzorkem či křiklavými baravmi. Na fotografii obecně dobře fungují pastelové barvy, zemité tóny, či bílé košile. Pokud budete v rámci páru či rodiny barevně sladění, dostanete velký plus (a krásné fotky k tomu!).

Retušuješ fotografie?

Provádím především barevnou úpravu a úpravu jasu. Co se týče retuše, odstraňuji pouze velmi výrazné rušivé elementy, které by kazily celkový estetický dojem z fotografie.

Pokud si přejete retušované fotografie, můžeme se domluvit na individuální ceně či rozsahu focení.

Jak probíhá takové focení?

Po předchozí domluvě se sejdeme na místě (nejčastěji v přírodě) a během procházky průběžně fotíme. Obvykle začínám více v pohybu a postupně přecházíme do více statických póz – stání, sezení. Zkoušíme různé nápady, ať už moje či vaše a zároveň necháváme prostor pro spontánnost.

Při všech foceních dbám o to, aby probíhalo v pohodové atmosféře a abyste si ho hlavně užili. Zkrátka, nemáte se čeho bát 🙂

Mám jedno (nebo více) neposedných dětí. Stihneš je vyfotit?

Určitě. Mám rychlé prsty na spoušti a s vaší pomocí to společně zvládneme. Pokud jim vezmete s sebou jejich oblíbenou hračku či třeba bublifuk, ulehčíte mi práci 🙂

Kdy dostaneme naše fotografie?

Obyvkle fotografie zpracovávám do dvou týdnů, ale může se to lišit dle momentální vytíženosti.

Co když onemocníš nebo nebudeš moci fotit?

Dám vám co nejdříve vědět a domluvíme náhradní termín.

Poskytuješ neupravené fotografie?

Bohužel ne.

Fotografuji do „digitálního negativu“ ve formátu RAW a tak každou fotografii, kterou vypustím do světa, musím nejdříve „vyvolat“. To znamená aplikovat alespoň minimální úpravy na snímek tak, aby byl výsledek koukatelný.

Je to vizitka mé práce a z toho důvodu neposkytuji nezpracované soubory.

Ale nebojte. Úpravám snímků věnuji velkou pozornost a vždy pečlivě vybírám ty nejlepší fotografie tak, aby vám to na nich slušelo!